| Manufacturer Part Number: | MLP222M063EK0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9102 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2200µF 63V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 101 mOhm 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP222M063EK0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP222M063EK0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Online Catalog | MLP Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2200µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 101 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 3.7A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP222M063EK0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP222M063EK0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP222M063EK0A is new and unused, you can buy MLP222M063EK0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP222M063EK0A.
| EEU-FC1A562B | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A562B.pdf | |
| C0603C334M9RACTU | 0.33µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C334M9RACTU.pdf | |
| T521W476M016ATE0407280 | 47µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 40 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T521W476M016ATE0407280.pdf | |
| 1620-1-5A | CIRCUIT BREAKER THRM 5A 12VDC | 1620-1-5A.pdf | |
| SMBG64CAHE3/52 | TVS DIODE 64VWM 103VC SMB | SMBG64CAHE3/52.pdf | |
| SMAJ5917BE3/TR13 | Zener Diode 4.7V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5917BE3/TR13.pdf | |
| BCX52-16,115 | TRANS PNP 60V 1A SOT89 | BCX52-16,115.pdf | |
| VE-263-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VE-263-EY-S.pdf | |
| VE-BWJ-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-BWJ-CX-B1.pdf | |
| LT1740-7Z | AC/DC CONVERTER 54.5V 500W | LT1740-7Z.pdf | |
| 431610-12-0 | 12 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431610-12-0.pdf | |
| D55342K07B720ARWS | RES SMD 720 OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342K07B720ARWS.pdf |