| Manufacturer Part Number: | MLP213M016EA0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 21000µF 16V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 53 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP213M016EA0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP213M016EA0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 21000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 53 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.7A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP213M016EA0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP213M016EA0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP213M016EA0A is new and unused, you can buy MLP213M016EA0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP213M016EA0A.
| CBR02C160F8GAC | 16pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C160F8GAC.pdf | |
| CDR31BP2R7BCZRAT | 2.7pF 100V Ceramic Capacitor BP 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CDR31BP2R7BCZRAT.pdf | |
| EBM08DRKI-S13 | CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND | EBM08DRKI-S13.pdf | |
| GCM25DRTN-S13 | CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND | GCM25DRTN-S13.pdf | |
| MAX318CPA+ | 1 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-PDIP | MAX318CPA+.pdf | |
| VE-JTL-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-JTL-EX-F3.pdf | |
| VI-260-MX-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-260-MX-S.pdf | |
| MI-22L-MY-F1 | CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 50W | MI-22L-MY-F1.pdf | |
| PT08CP-10-98P | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | PT08CP-10-98P.pdf | |
| MS3126F14-19P | 19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS3126F14-19P.pdf | |
| CTVPS00RF-25-11AA | CTV 11C 2#20 9#10 PIN RECP | CTVPS00RF-25-11AA.pdf | |
| KJB6T13F8SDL | 8 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T13F8SDL.pdf | |
| 662106145021 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 662106145021.pdf | |
| CMF55313K00BEEB | RES 313K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55313K00BEEB.pdf |