| Manufacturer Part Number: | MLP201M420EA0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 200µF 420V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 882 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP201M420EA0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP201M420EA0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 200µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 420V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 882 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.4A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP201M420EA0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP201M420EA0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP201M420EA0A is new and unused, you can buy MLP201M420EA0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP201M420EA0A.
| EEU-FC1J680 | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J680.pdf | |
| VJ1206A221JBCAT4X | 220pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206A221JBCAT4X.pdf | |
| HDC-S102-31P1-KR | CONN HEADER 102POS 3ROW VERT | HDC-S102-31P1-KR.pdf | |
| SIT9003AC-23-33DQ-24.00000Y | OSC XO 3.3V 24MHZ SD -1.0% | SIT9003AC-23-33DQ-24.00000Y.pdf | |
| VS-87HF80 | Diode Standard 400V 85A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-87HF80.pdf | |
| AD8209WBRMZ-R7 | Differential Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | AD8209WBRMZ-R7.pdf | |
| MCR03EZPJ134 | RES SMD 130K OHM 5% 1/10W 0603 | MCR03EZPJ134.pdf | |
| MS3102A22-14P-RES | ER 19C 19#16 PIN RECP BOX | MS3102A22-14P-RES.pdf | |
| TV07RW-9-9PA-P25AD | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07RW-9-9PA-P25AD.pdf | |
| 772-E09-113R051 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 772-E09-113R051.pdf | |
| 5748676-4 | 37 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded | 5748676-4.pdf | |
| 95735-110 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 95735-110.pdf | |
| OSTTS24315A | 24 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | OSTTS24315A.pdf |