| Manufacturer Part Number: | MLP201M400EA1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 200µF 400V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 882 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP201M400EA1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP201M400EA1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 200µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 882 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.4A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP201M400EA1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP201M400EA1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP201M400EA1A is new and unused, you can buy MLP201M400EA1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP201M400EA1A.
| 170M6466 | FUSE SQUARE 1.25KA 700VAC | 170M6466.pdf | |
| RCC17HETS | CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL | RCC17HETS.pdf | |
| GBC06DRYN-S734 | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | GBC06DRYN-S734.pdf | |
| GMC30DRYN | CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD | GMC30DRYN.pdf | |
| AST3TQ-10.00MHZ-2-T2 | 10MHz LVCMOS TCXO Oscillator Surface Mount 3.135 V ~ 3.465 V 7mA | AST3TQ-10.00MHZ-2-T2.pdf | |
| PM3602-10-B | Unshielded 2 Coil Inductor Array 40µH Inductance - Connected in Series 10µH Inductance - Connected in Parallel 40 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.83A Nonstandard | PM3602-10-B.pdf | |
| X9241AWPIZ | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-PDIP | X9241AWPIZ.pdf | |
| AE-P68-I196KD | ChipProg-40, ChipProg-48, ChipProg-481, ChipProg-G41 - Socket Module - PLCC | AE-P68-I196KD.pdf | |
| CS3106A-14S-71P | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CS3106A-14S-71P.pdf | |
| KJB0T23J53PC | 100 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB0T23J53PC.pdf | |
| MS27466T21F41SAL | 41 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS27466T21F41SAL.pdf | |
| PS-30PE-S4T1-PN1 | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PS-30PE-S4T1-PN1.pdf | |
| 1976020000 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 135° Through Hole | 1976020000.pdf | |
| LVC25FR511EV | RES SMD 0.511 OHM 1% 1W 2512 | LVC25FR511EV.pdf |