| Manufacturer Part Number: | MLP143M020EA0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 14000µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 56 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP143M020EA0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP143M020EA0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 14000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 56 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.5A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP143M020EA0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP143M020EA0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP143M020EA0A is new and unused, you can buy MLP143M020EA0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP143M020EA0A.
| 173D335X9006UWE3 | 3.3µF Molded Tantalum Capacitors 6V Axial 0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm) | 173D335X9006UWE3.pdf | |
| MX15KP26CAE3 | TVS DIODE 26VWM 44VC CASE5A | MX15KP26CAE3.pdf | |
| C156M | SCR Standard Recovery | C156M.pdf | |
| SP3243EHCA-L/TR | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | SP3243EHCA-L/TR.pdf | |
| SN74LV221ADGVR | Monostable Multivibrator 13.2ns 16-TVSOP | SN74LV221ADGVR.pdf | |
| CY7C1329-100AC | IC SRAM 2MBIT 100MHZ 100LQFP | CY7C1329-100AC.pdf | |
| RDD08110S3V3 | DC-DC CONV RAILWAY 8W SGL OUT | RDD08110S3V3.pdf | |
| REC3-4805SRW/H/B/SMD | CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT | REC3-4805SRW/H/B/SMD.pdf | |
| VE-J01-CX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-J01-CX-F1.pdf | |
| 1-1609112-6 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | 1-1609112-6.pdf | |
| 1217090-1 | Terminal Magnetic Connector 500 17-19 AWG Quick Connect | 1217090-1.pdf | |
| SFR25H0001200FR500 | RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR25H0001200FR500.pdf |