| Manufacturer Part Number: | MLP131M420EK0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 130µF 420V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 1.32 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP131M420EK0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP131M420EK0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 130µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 420V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.32 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP131M420EK0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP131M420EK0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP131M420EK0A is new and unused, you can buy MLP131M420EK0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP131M420EK0A.
| A121J15C0GH5TAA | 120pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm) | A121J15C0GH5TAA.pdf | |
| MAPLAD30KP120A | TVS DIODE 120VWM 193VC SMD | MAPLAD30KP120A.pdf | |
| J174_D27Z | JFET P-Channel 30V 20mA @ 15V 350mW Through Hole TO-92-3 | J174_D27Z.pdf | |
| KNA16200C18UA7TS | LC EMI Filter Low Pass C = 18pF 25mA 0603 (1608 Metric), Array, 10 PC Pad | KNA16200C18UA7TS.pdf | |
| MHQ0603P3N6ST000 | 3.6nH Unshielded Multilayer Inductor 500mA 250 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | MHQ0603P3N6ST000.pdf | |
| 72231L25J8 | IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32PLCC | 72231L25J8.pdf | |
| V375C24T75BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | V375C24T75BS2.pdf | |
| VE-2TP-EV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VE-2TP-EV-F3.pdf | |
| IE-703102-MC-EM1 | Renesas MCUs - Emulator | IE-703102-MC-EM1.pdf | |
| RE1206FRE0715R4L | RES SMD 15.4 OHM 1% 1/4W 1206 | RE1206FRE0715R4L.pdf | |
| RSM43DRTH-S13 | CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND | RSM43DRTH-S13.pdf | |
| GTC030SBTW36-5P | GT 4C 4#0 PIN RECP | GTC030SBTW36-5P.pdf | |
| D38999/26JJ37JE-LC | CTV 39C 39#16 SKT PLUG | D38999/26JJ37JE-LC.pdf | |
| 68025-444HLF | 44 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 68025-444HLF.pdf |