| Manufacturer Part Number: | MLP123M025EA1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12000µF 25V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 57 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP123M025EA1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP123M025EA1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 12000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 57 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.5A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP123M025EA1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP123M025EA1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP123M025EA1A is new and unused, you can buy MLP123M025EA1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP123M025EA1A.
| MALREKA05DE233N00K | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DE233N00K.pdf | |
| SPP-5F300 | FUSE MOD 300A 700V BLADE | SPP-5F300.pdf | |
| DSPIC33EP64MC504-I/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP64MC504-I/TL.pdf | |
| Z86E4016PEC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) OTP | Z86E4016PEC.pdf | |
| EHD-RD3470 | CONVERTER DC/DC -32V OUT -100MA | EHD-RD3470.pdf | |
| VE-JWD-IW | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VE-JWD-IW.pdf | |
| MI-26J-IY | CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W | MI-26J-IY.pdf | |
| CN0966B12G12P6Y140 | 12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CN0966B12G12P6Y140.pdf | |
| FGG.0B.304.CYCD52 | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | FGG.0B.304.CYCD52.pdf | |
| 132168SS | ADAPTER SMA-SMA PLUG | 132168SS.pdf | |
| DF61-2630SCF | CRIMP CONTACT | DF61-2630SCF.pdf | |
| 157727-2 | Terminal Adapter Connector 0.187" (4.75mm) Quick Connect, Male To 0.25" (6.35mm) 1/4" Quick Connect, Male (2) | 157727-2.pdf |