| Manufacturer Part Number: | MLF1005L1R8K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Shielded Multilayer Inductor 20mA 1.05 Ohm Max 0402 (1005 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLF1005L1R8K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLF1005L1R8K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | SMD Inductors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MLF Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | MLF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Multilayer | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 20mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.05 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 10MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 90MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 10MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLF1005L1R8K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLF1005L1R8K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of MLF1005L1R8K is new and unused, you can buy MLF1005L1R8K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLF1005L1R8K.
| MAL210285682E3 | 6800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210285682E3.pdf | |
| 1PMT5919B/TR7 | Zener Diode 5.6V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5919B/TR7.pdf | |
| MC10E111FNR2 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 800MHz 28-LCC (J-Lead) | MC10E111FNR2.pdf | |
| AD7477AARMZ-REEL | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7477AARMZ-REEL.pdf | |
| SPHWW1HDNA28YHW21E | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) LC013B White, Warm Square | SPHWW1HDNA28YHW21E.pdf | |
| MAX14930EWEVKIT# | MAX14930 - Interface, Digital Isolator Evaluation Board | MAX14930EWEVKIT#.pdf | |
| CRCW0805113KFKEA | RES SMD 113K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805113KFKEA.pdf | |
| PT06USBSB3-16-8P | PT 8C 8#16 PIN PLUG | PT06USBSB3-16-8P.pdf | |
| MS27656T9B98PD | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS27656T9B98PD.pdf | |
| 325143-25-0 | 25 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325143-25-0.pdf | |
| 1986775-3 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1986775-3.pdf | |
| AC2010FK-0745R3L | RES SMD 45.3 OHM 1% 3/4W 2010 | AC2010FK-0745R3L.pdf | |
| 9T12062A3303CBHFT | RES SMD 330K OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A3303CBHFT.pdf |