| Manufacturer Part Number: | MKT1817427064W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.27µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MKT1817427064W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MKT1817427064W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | MKT1817 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.27µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 40V | |
| Voltage Rating - DC | 63V | |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Applications | General Purpose | |
| Features | - | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MKT1817427064W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MKT1817427064W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MKT1817427064W is new and unused, you can buy MKT1817427064W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MKT1817427064W.
| ESMG500ETD470MF11S | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ETD470MF11S.pdf | |
| MKP383347063JC02Z0 | 0.047µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm) | MKP383347063JC02Z0.pdf | |
| AT40K05-2CQC | IC FPGA 128 I/O 160QFP | AT40K05-2CQC.pdf | |
| SN74HC05PWTG4 | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-TSSOP | SN74HC05PWTG4.pdf | |
| ACPL-K73L-560E | Logic Output Optoisolator 15MBd Push-Pull, Totem Pole 5000Vrms 2 Channel 10kV/µs CMTI 8-SSO | ACPL-K73L-560E.pdf | |
| LXZ2-3080-3 | LED Lighting LUXEON Z ES White, Warm 3000K 3-Step MacAdam Ellipse 2.8V 700mA 120° 3-SMD, No Lead | LXZ2-3080-3.pdf | |
| VI-252-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VI-252-EY-F3.pdf | |
| AA01D-005L-050S | CONV DC-DC 1W 5VIN 5VOUT SGL | AA01D-005L-050S.pdf | |
| ERJ-8RQJ7R5V | RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 1206 | ERJ-8RQJ7R5V.pdf | |
| MS3114E14-18SW | 18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3114E14-18SW.pdf | |
| CTV07RW-25-187SA-S1 | 187 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-25-187SA-S1.pdf | |
| 3130-26-0101-99 | 26 Position Rectangular Socket Connector IDC Tin | 3130-26-0101-99.pdf | |
| 1-2134249-0 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector Spring Clamp Gold | 1-2134249-0.pdf | |
| Y116910R0000B0R | RES SMD 10 OHM 0.1% 0.6W J LEAD | Y116910R0000B0R.pdf |