| Manufacturer Part Number: | MKT1817339015W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.039µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MKT1817339015W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MKT1817339015W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | MKT1817 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.039µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 63V | |
| Voltage Rating - DC | 100V | |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Applications | General Purpose | |
| Features | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MKT1817339015W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MKT1817339015W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MKT1817339015W is new and unused, you can buy MKT1817339015W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MKT1817339015W.
| MAL209433102E3 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209433102E3.pdf | |
| LEGZX11-1-63-10.0-03-V | CIR BRKR MAG-HYDR 10A ROCKER | LEGZX11-1-63-10.0-03-V.pdf | |
| AYM10DTBS | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | AYM10DTBS.pdf | |
| SIT8918BE-13-33S-66.666700D | OSC XO 3.3V 66.6667MHZ ST | SIT8918BE-13-33S-66.666700D.pdf | |
| 8N4QV01LG-0131CDI | VCXO IC 114.285MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0131CDI.pdf | |
| XC8362FRIABFXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-TSSOP | XC8362FRIABFXUMA1.pdf | |
| MFL12GX350004XX4XX | MULTIMODE COUPLER 1M | MFL12GX350004XX4XX.pdf | |
| V300A3V3T200BF | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W | V300A3V3T200BF.pdf | |
| VI-J3B-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W | VI-J3B-IY-F2.pdf | |
| JT06RE22-35P | JT 100C 100#22D PIN PLUG | JT06RE22-35P.pdf | |
| 0039281063 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Tin | 0039281063.pdf | |
| CRCW080551K0FKEAHP | RES SMD 51K OHM 1% 1/2W 0805 | CRCW080551K0FKEAHP.pdf | |
| RG3216V-5620-B-T1 | RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216V-5620-B-T1.pdf |