| Manufacturer Part Number: | MKT1817315016W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.015µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MKT1817315016W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MKT1817315016W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | MKT1817 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.015µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating - AC | 63V | |
| Voltage Rating - DC | 100V | |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Applications | General Purpose | |
| Features | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MKT1817315016W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MKT1817315016W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MKT1817315016W is new and unused, you can buy MKT1817315016W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MKT1817315016W.
| PCJ1C271MCL1GS | 270µF 16V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 16 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | PCJ1C271MCL1GS.pdf | |
| VJ2220A333KBAAT4X | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric) 0.226" L x 0.200" W (5.74mm x 5.08mm) | VJ2220A333KBAAT4X.pdf | |
| 173D475X0015VWE3 | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 15V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | 173D475X0015VWE3.pdf | |
| 5SFP 2.5 | FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM | 5SFP 2.5.pdf | |
| SIT9003AC-23-33SO-30.00000Y | OSC XO 3.3V 30MHZ ST -0.50% | SIT9003AC-23-33SO-30.00000Y.pdf | |
| FVXO-PC73B-500 | 500MHz LVPECL VCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 120mA Enable/Disable | FVXO-PC73B-500.pdf | |
| BXRE-30E1000-C-73 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Gen 7 V10 Array White, Warm Square | BXRE-30E1000-C-73.pdf | |
| VYB10W-Q48-S5 | CONVERTER DC/DC 10W 5V 2A | VYB10W-Q48-S5.pdf | |
| JTH1548S3V3 | DC/DC CONVERTER 3.3V 15W | JTH1548S3V3.pdf | |
| KPT7A14-12SEW | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | KPT7A14-12SEW.pdf | |
| D38999/24FE6JC | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24FE6JC.pdf | |
| GTC06A18-19P-LC | GT 10C 10#16 PIN PLUG | GTC06A18-19P-LC.pdf | |
| DDU50ST | DSUB 50 F CRIMP G TIN | DDU50ST.pdf | |
| 926101-01-07-EU | 7 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 926101-01-07-EU.pdf |