| Manufacturer Part Number: | MKT1817256405W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5600pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MKT1817256405W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MKT1817256405W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | MKT1817 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 5600pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 200V | |
| Voltage Rating - DC | 400V | |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Applications | General Purpose | |
| Features | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MKT1817256405W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MKT1817256405W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MKT1817256405W is new and unused, you can buy MKT1817256405W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MKT1817256405W.
| GBU406-G | RECTIFIER BRIDGE 4A 600V GBU | GBU406-G.pdf | |
| CY28411ZXC | IC CLK GEN CPU 266MHZ 2CIRC | CY28411ZXC.pdf | |
| USB3319C-CP-TR | Transceiver USB 2.0 24-QFN (4x4) | USB3319C-CP-TR.pdf | |
| SN74HC164PWRG4 | IC SHIFT REGISTER SGL 8B 14TSSOP | SN74HC164PWRG4.pdf | |
| IS46DR16640B-3DBLA1 | IC DDR2 1GB 400MHZ 84BGA | IS46DR16640B-3DBLA1.pdf | |
| V24C24E150BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | V24C24E150BN2.pdf | |
| VE-2N4-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VE-2N4-EW-S.pdf | |
| VE-B0N-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-B0N-CY-F1.pdf | |
| VE-B4R-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-B4R-IX-F1.pdf | |
| VE-26M-IV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W | VE-26M-IV-F4.pdf | |
| C016 10D006 010 10 | 7 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Cable Clamp, Strain Relief | C016 10D006 010 10.pdf | |
| PXP7012/32P/CR | 32 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut | PXP7012/32P/CR.pdf | |
| 5-641120-3 | 23 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Gold | 5-641120-3.pdf | |
| CRCW25121K10FKTG | RES SMD 1.1K OHM 1% 1W 2512 | CRCW25121K10FKTG.pdf | |
| CMF556R8100FKEB70 | RES 6.81 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF556R8100FKEB70.pdf |