| Manufacturer Part Number: | MKT1817247014W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4700pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MKT1817247014W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MKT1817247014W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | MKT1817 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4700pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 63V | |
| Voltage Rating - DC | 100V | |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Applications | General Purpose | |
| Features | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MKT1817247014W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MKT1817247014W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MKT1817247014W is new and unused, you can buy MKT1817247014W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MKT1817247014W.
| 1N4739A-TP | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Through Hole DO-41G | 1N4739A-TP.pdf | |
| S2025RTP | SCR 200V 25A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S2025RTP.pdf | |
| ER1641-152JP | 1.5µH Shielded Molded Inductor 815mA 120 mOhm Max Axial | ER1641-152JP.pdf | |
| MSL2023-INR | LED Driver IC 2 Output AC DC Offline Switcher Flyback, Step-Down (Buck) PWM Dimming 24-VQFN (4x4) | MSL2023-INR.pdf | |
| VI-2TV-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VI-2TV-IX-F4.pdf | |
| 75-69028-22S | Circular Connector | 75-69028-22S.pdf | |
| FRCIR06F20-29PF80T108 | 17 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | FRCIR06F20-29PF80T108.pdf | |
| TX54AC00-2210 | Silver Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 5/16-18 UNEF 22 | TX54AC00-2210.pdf | |
| 1218749-5 | CONN D-SUB RCPT HSING 25POS STD | 1218749-5.pdf | |
| 77311-802-08LF | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77311-802-08LF.pdf | |
| 0457762008 | 8 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.165" (4.20mm) | 0457762008.pdf | |
| VF26315100J0G | 26 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | VF26315100J0G.pdf | |
| T214015000J0G | 14 Position Wire to Board Terminal Block 35° (145°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | T214015000J0G.pdf | |
| RG2012P-1020-W-T5 | RES SMD 102 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012P-1020-W-T5.pdf | |
| RN73C1J1K74BTDF | RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/16W 0603 | RN73C1J1K74BTDF.pdf |