| Manufacturer Part Number: | MKT1817227404W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2700pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MKT1817227404W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MKT1817227404W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | MKT1817 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2700pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 200V | |
| Voltage Rating - DC | 400V | |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Applications | General Purpose | |
| Features | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MKT1817227404W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MKT1817227404W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MKT1817227404W is new and unused, you can buy MKT1817227404W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MKT1817227404W.
| BFC237347105 | 1µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm) | BFC237347105.pdf | |
| DPG60I300HA | DIODE GEN PURP 300V 60A TO247 | DPG60I300HA.pdf | |
| SZNUF8152MUT2G | RC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 8 Channel R = 28 Ohms, C = 17pF, L = 1nH 16-UFDFN Exposed Pad | SZNUF8152MUT2G.pdf | |
| S40410161B1B1I013 | IC FLASH MEMORY NAND 153BGA | S40410161B1B1I013.pdf | |
| X40015S8-BT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-SOIC | X40015S8-BT1.pdf | |
| P160KNP-0EC15B5K | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.2W, 1/5W Solder Lug | P160KNP-0EC15B5K.pdf | |
| VI-B0P-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VI-B0P-CY-F1.pdf | |
| VI-B13-MU-S | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | VI-B13-MU-S.pdf | |
| MS24264R18T31P8 | 31 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS24264R18T31P8.pdf | |
| PT07E14-18SW | PT 18C 18#20 SKT RECP | PT07E14-18SW.pdf | |
| KJB6T19M32PAL | 32 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T19M32PAL.pdf | |
| 131-6701-411 | SMC Connector Jack, Male Pin 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut Solder Cup | 131-6701-411.pdf | |
| 8630CH09UNCLF | 9 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded | 8630CH09UNCLF.pdf | |
| RT1210WRD0724R3L | RES SMD 24.3 OHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRD0724R3L.pdf |