| Manufacturer Part Number: | MKP1846251106V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5100pF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MKP1846251106V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MKP1846251106V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | MKP1846 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 5100pF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating - AC | 600V | |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | * | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | * | |
| Lead Spacing | * | |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber | |
| Features | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MKP1846251106V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MKP1846251106V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MKP1846251106V is new and unused, you can buy MKP1846251106V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MKP1846251106V.
| SMCJ8.5 | TVS DIODE 8.5VWM 15.12VC SMC | SMCJ8.5.pdf | |
| MP2-H030-51S1-S-TR30 | CONN HEADER VERT 30POS 5ROW GOLD | MP2-H030-51S1-S-TR30.pdf | |
| ASTMHTD-48.000MHZ-ZK-E-T3 | 48MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTD-48.000MHZ-ZK-E-T3.pdf | |
| 8N3SV76KC-0044CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0044CDI.pdf | |
| AX250-2PQG208 | IC FPGA 115 I/O 208QFP | AX250-2PQG208.pdf | |
| REC3-4812SRW/H6/C/SMD-R | CONV DC/DC 3W 36-72VIN 12VOUT | REC3-4812SRW/H6/C/SMD-R.pdf | |
| V48C24H75BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | V48C24H75BG3.pdf | |
| 7-1423157-7 | RELAY TIME DELAY | 7-1423157-7.pdf | |
| MCR10EZPF3600 | RES SMD 360 OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10EZPF3600.pdf | |
| 97-3108B28-17PZ-940 | AB 15C 15#16 PIN PLUG | 97-3108B28-17PZ-940.pdf | |
| PT00CE-22-32S(SR) | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | PT00CE-22-32S(SR).pdf | |
| 4301.0701 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 4301.0701.pdf | |
| SMH100-LPSE-D07-RA-BK | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | SMH100-LPSE-D07-RA-BK.pdf | |
| MNR18E0APJ821 | RES ARRAY 8 RES 820 OHM 1506 | MNR18E0APJ821.pdf |