| Manufacturer Part Number: | MKP1841327635V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.027µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MKP1841327635V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MKP1841327635V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | MKP1841 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.027µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 630V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | * | |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber | |
| Features | - | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MKP1841327635V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MKP1841327635V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MKP1841327635V is new and unused, you can buy MKP1841327635V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MKP1841327635V.
| CGA4F2X8R2A153K085AD | 0.015µF 100V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4F2X8R2A153K085AD.pdf | |
| ECC07DRTS-S734 | CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD | ECC07DRTS-S734.pdf | |
| GBB50DHNT | CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD | GBB50DHNT.pdf | |
| RL1218-4R7-R | 4.7µH Unshielded Wirewound Inductor 5.65A 17 mOhm Max Radial | RL1218-4R7-R.pdf | |
| SN74LV166APW | IC REGISTR PAR-LOAD 8BIT 16TSSOP | SN74LV166APW.pdf | |
| S-24C02DI-M5T1U5 | IC EEPROM 2KBIT SERIAL I2C | S-24C02DI-M5T1U5.pdf | |
| MT48LC8M8A2P-7E:J | IC SDRAM 64MBIT 125MHZ TSOP | MT48LC8M8A2P-7E:J.pdf | |
| S-1132B28-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 300mA SNT-6A (H) | S-1132B28-I6T2U.pdf | |
| V150C3V3E75BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W | V150C3V3E75BL3.pdf | |
| D38999/24MD19HC-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN | D38999/24MD19HC-LC.pdf | |
| DAMMN7W2SN | COMBO 7W2 F PCB STR G50 ZINC | DAMMN7W2SN.pdf | |
| 1-1734798-1 | 11 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | 1-1734798-1.pdf | |
| 299-83-306-11-001101 | CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD | 299-83-306-11-001101.pdf | |
| 0395238424 | 24 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0395238424.pdf |