| Manufacturer Part Number: | MJL0281A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 260V 15A TO-264 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MJL0281A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MJL0281A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Apr/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 260V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 500mA, 5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 3A, 5V | |
| Power - Max | 180W | |
| Frequency - Transition | 30MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA | |
| Supplier Device Package | TO-264 | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MJL0281A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MJL0281A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MJL0281A is new and unused, you can buy MJL0281A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MJL0281A.
| 08052U820JAT2A | 82pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08052U820JAT2A.pdf | |
| EMM08DTBD-S664 | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 | EMM08DTBD-S664.pdf | |
| PL130-58SC-R | Clock Buffer/Driver IC 266MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | PL130-58SC-R.pdf | |
| LTC2266CUJ-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2266CUJ-12#PBF.pdf | |
| AS3683 | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) 400mA (Flash) 24-QFN (4x4) | AS3683.pdf | |
| Q8F1BXXHB02E | LED Panel Indicator Blue Diffused 2V 20mA Round with Flat Top, 9.40mm Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | Q8F1BXXHB02E.pdf | |
| R24P15S/P | CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT | R24P15S/P.pdf | |
| RC0603DR-0769K8L | RES SMD 69.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RC0603DR-0769K8L.pdf | |
| TVP00RL-9-9PA-P3 | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00RL-9-9PA-P3.pdf | |
| 2M804-001-06M12-201P | M804 12C 10#23 2#12 PIN PLU OM | 2M804-001-06M12-201P.pdf | |
| 430101-08-0 | 8 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430101-08-0.pdf |