| Manufacturer Part Number: | MILS1812R-822K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2µH Shielded Inductor 372mA 1.44 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MILS1812R-822K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MILS1812R-822K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MILS1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 8.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 372mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.44 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 30MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MILS1812R-822K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MILS1812R-822K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MILS1812R-822K is new and unused, you can buy MILS1812R-822K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MILS1812R-822K.
| M39003/03-4060/TR | 120µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/03-4060/TR.pdf | |
| 0217010.TXP | FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM | 0217010.TXP.pdf | |
| RUEF500K | POLYSWITCH PTC RESET 5A HOLD | RUEF500K.pdf | |
| ROV20-471K-2 | VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM | ROV20-471K-2.pdf | |
| EBC10DTAS-S189 | CONN EDGECARD 20POS .100" | EBC10DTAS-S189.pdf | |
| 445W2XA12M00000 | 12MHz ±20ppm Crystal 10pF 50 Ohm 0°C ~ 50°C Surface Mount 2-SMD | 445W2XA12M00000.pdf | |
| CDLL914 | Diode Standard 75V 200mA Surface Mount DO-213AA | CDLL914.pdf | |
| TPS79933DRVRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA 6-SON (2x2) | TPS79933DRVRG4.pdf | |
| V28B36C150BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | V28B36C150BF3.pdf | |
| VI-23J-MW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VI-23J-MW-F4.pdf | |
| DS2E-M-DC5V-TB | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | DS2E-M-DC5V-TB.pdf | |
| T 3652 000 | 14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | T 3652 000.pdf | |
| SFV16R-2STBE5HLF | 16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | SFV16R-2STBE5HLF.pdf | |
| RJE7318800251 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJE7318800251.pdf | |
| PTN1206E1762BST1 | RES SMD 17.6K OHM 0.1% 0.4W 1206 | PTN1206E1762BST1.pdf |