| Manufacturer Part Number: | MILS1812R-564K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Shielded Inductor 84mA 28 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MILS1812R-564K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MILS1812R-564K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MILS1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 84mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 28 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MILS1812R-564K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MILS1812R-564K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MILS1812R-564K is new and unused, you can buy MILS1812R-564K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MILS1812R-564K.
| BFC237590506 | 1100pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm) | BFC237590506.pdf | |
| BZX79-B2V4,133 | Zener Diode 2.4V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B2V4,133.pdf | |
| MBH10145C-470MA=P3 | 47µH Shielded Wirewound Inductor 1.7A 100 mOhm Nonstandard | MBH10145C-470MA=P3.pdf | |
| AD7277AUJZ-500RL7 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-6 | AD7277AUJZ-500RL7.pdf | |
| XC6121C347MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121C347MR-G.pdf | |
| 7511A62 | Light Pipe 2 High Clear Rigid Round with Flat Top, 3mm Board Mount, Press Fit, Right Angle | 7511A62.pdf | |
| 811-22-039-30-003101 | 39 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 811-22-039-30-003101.pdf | |
| MS-4-140-Y | BARRIER BLOCK MARKER STRIP 4POS | MS-4-140-Y.pdf | |
| T38033-09-0 | 9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38033-09-0.pdf | |
| RT0603BRB0764K9L | RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRB0764K9L.pdf | |
| MNR04M0APJ680 | RES ARRAY 4 RES 68 OHM 0804 | MNR04M0APJ680.pdf |