| Manufacturer Part Number: | MILS1812R-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Shielded Inductor 735mA 370 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MILS1812R-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MILS1812R-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MILS1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 735mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 370 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 185MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MILS1812R-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MILS1812R-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MILS1812R-561K is new and unused, you can buy MILS1812R-561K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MILS1812R-561K.
| JMK105BBJ475MV-F | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | JMK105BBJ475MV-F.pdf | |
| ECC08DRAS | CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD | ECC08DRAS.pdf | |
| BX-100.000MBE-T | 100MHz HCSL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 30mA Enable/Disable | BX-100.000MBE-T.pdf | |
| SBG1640CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 16A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SBG1640CT.pdf | |
| BZX384-C22,115 | Zener Diode 22V 300mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384-C22,115.pdf | |
| NLCV25T-6R8M-PFD | 6.8µH Unshielded Wirewound Inductor 275mA 1.3 Ohm Max 1008 (2520 Metric) | NLCV25T-6R8M-PFD.pdf | |
| 0603R-15NJ | 15nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 170 mOhm Max 2-SMD | 0603R-15NJ.pdf | |
| ALZ11B18 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil Through Hole | ALZ11B18.pdf | |
| AMC18DTBS-S189 | CONN EDGECARD 36POS .100" | AMC18DTBS-S189.pdf | |
| FRCIR06F-36-78S-F80-VO | 14 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Cable Clamp, Flame Retardant | FRCIR06F-36-78S-F80-VO.pdf | |
| 2-87160-0 | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin-Lead | 2-87160-0.pdf | |
| A31930204 | 2 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws | A31930204.pdf | |
| 3060076 | 1 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 180° Free Hanging (In-Line) | 3060076.pdf | |
| 9T04021A3092BAHF3 | RES SMD 30.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 | 9T04021A3092BAHF3.pdf |