| Manufacturer Part Number: | MILS1812R-473K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µH Shielded Inductor 242mA 3.4 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MILS1812R-473K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MILS1812R-473K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MILS1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 47µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 242mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MILS1812R-473K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MILS1812R-473K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MILS1812R-473K is new and unused, you can buy MILS1812R-473K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MILS1812R-473K.
| 18125C105KAT2A | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 18125C105KAT2A.pdf | |
| MA1.5KE39AE3 | TVS DIODE 33.3VWM DO204AR | MA1.5KE39AE3.pdf | |
| 2SB07890RL | TRANS PNP 100V 0.5A MINI-PWR | 2SB07890RL.pdf | |
| CA3101E24-20PB | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3101E24-20PB.pdf | |
| ACS08E-14S-6P(472) | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Silver | ACS08E-14S-6P(472).pdf | |
| RJHSEE08602 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Unshielded | RJHSEE08602.pdf | |
| 68758-424HLF | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 68758-424HLF.pdf | |
| OSTVG050100 | 5 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 30° Free Hanging (In-Line) | OSTVG050100.pdf | |
| RMCP2010FT2R26 | RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 2010 | RMCP2010FT2R26.pdf | |
| RW2S0DAR500JT | RES SMD 0.5 OHM 5% 2W J LEAD | RW2S0DAR500JT.pdf | |
| 9T04021A2942CBHF3 | RES SMD 29.4K OHM 1/16W 0402 | 9T04021A2942CBHF3.pdf | |
| CMF55191K00FKR670 | RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55191K00FKR670.pdf |