| Manufacturer Part Number: | MILS1812R-392K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9µH Shielded Inductor 487mA 840 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MILS1812R-392K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MILS1812R-392K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MILS1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 487mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 840 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 56MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MILS1812R-392K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MILS1812R-392K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MILS1812R-392K is new and unused, you can buy MILS1812R-392K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MILS1812R-392K.
| ASTMHTFL-24.000MHZ-XR-E | 24MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTFL-24.000MHZ-XR-E.pdf | |
| XG-2102CA 212.5000M-PGPAL3 | 212.5MHz LVPECL SO (SAW) Oscillator Surface Mount 3.3V 60mA Enable/Disable | XG-2102CA 212.5000M-PGPAL3.pdf | |
| ABLNO-150.000MHZ-T2 | 150MHz LVCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 40mA | ABLNO-150.000MHZ-T2.pdf | |
| CD1005-Z3 | Zener Diode 3V 200mW ±5% Surface Mount 1005 | CD1005-Z3.pdf | |
| LM3S613-EGZ50-C2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S613-EGZ50-C2.pdf | |
| ATM90E32AS-AU-R | IC ENERGY METER 1.8V/3V 48TQFP | ATM90E32AS-AU-R.pdf | |
| STEVAL-CBL013V1 | LNBH25 - Special Purpose DC/DC, LNB 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | STEVAL-CBL013V1.pdf | |
| CN0967C10S05S7Y240 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C10S05S7Y240.pdf | |
| 5767127-5 | 190 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 5767127-5.pdf | |
| 180-10-642-00-001101 | 42 Position DIP, DIL - Header Connector Solder Cup Gold | 180-10-642-00-001101.pdf | |
| 8059-4G1 | CONN TRANSIST | 8059-4G1.pdf |