| Manufacturer Part Number: | MILS1812R-273K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Shielded Inductor 267mA 2.8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MILS1812R-273K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MILS1812R-273K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MILS1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 267mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MILS1812R-273K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MILS1812R-273K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MILS1812R-273K is new and unused, you can buy MILS1812R-273K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MILS1812R-273K.
| VJ1206A102JBBAT4X | 1000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206A102JBBAT4X.pdf | |
| EEC-F5R5U474 | 470mF Supercap 5.5V Radial, Can 30 Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C 0.846" Dia (21.50mm) | EEC-F5R5U474.pdf | |
| RBM25DCSI | CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD | RBM25DCSI.pdf | |
| 9C-60.000MAAE-T | 60MHz ±30ppm Crystal 12pF 60 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC-49S | 9C-60.000MAAE-T.pdf | |
| DRV10866DSCR | Motor Driver Power MOSFET PWM 10-WSON (3x3) | DRV10866DSCR.pdf | |
| REC5-0505DRW/H6/A/M | CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT | REC5-0505DRW/H6/A/M.pdf | |
| AA0201FR-07182KL | RES SMD 182K OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-07182KL.pdf | |
| MS3452LS10SL3S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | MS3452LS10SL3S.pdf | |
| PTS06USB3-16-26S | PTSE 26C 26#20 SKT PLUG | PTS06USB3-16-26S.pdf | |
| MS27468T25F46PL | 46 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T25F46PL.pdf | |
| DF36-25P-0.4SD(55) | 25 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 42-46 AWG | DF36-25P-0.4SD(55).pdf | |
| 643961-2 | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 643961-2.pdf | |
| 20020013-C061B01LF | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020013-C061B01LF.pdf | |
| CRCW12062R43FKTA | RES SMD 2.43 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW12062R43FKTA.pdf |