| Manufacturer Part Number: | MILS1812R-272K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Shielded Inductor 638mA 490 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MILS1812R-272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MILS1812R-272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MILS1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 638mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 490 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 67MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MILS1812R-272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MILS1812R-272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MILS1812R-272K is new and unused, you can buy MILS1812R-272K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MILS1812R-272K.
| ALC10A331DF500 | 330µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ALC10A331DF500.pdf | |
| 0031.8513 | FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM | 0031.8513.pdf | |
| BK-S505-V-8-RL3 | FUSE CERAMIC 8A 250V 5X20MM | BK-S505-V-8-RL3.pdf | |
| 511BBA-ABAG | 100kHz ~ 124.999MHz LVDS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 23mA Enable/Disable | 511BBA-ABAG.pdf | |
| 8N3SV76FC-0080CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0080CDI.pdf | |
| VI-BTT-MW | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W | VI-BTT-MW.pdf | |
| V150A36M400BF | CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W | V150A36M400BF.pdf | |
| JRS400401 | QUICK MOUNT, 4 POLE WC | JRS400401.pdf | |
| CIR00AF-28-51S-F80 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CIR00AF-28-51S-F80.pdf | |
| 14-3511-11 | CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD | 14-3511-11.pdf | |
| V519315300J0G | 19 Position Terminal Block Receptacle, Male Pins 0.150" (3.81mm) DIN Rail | V519315300J0G.pdf |