| Manufacturer Part Number: | MILS1812R-224K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µH Shielded Inductor 149mA 9 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MILS1812R-224K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MILS1812R-224K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MILS1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 149mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 9 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MILS1812R-224K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MILS1812R-224K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MILS1812R-224K is new and unused, you can buy MILS1812R-224K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MILS1812R-224K.
| K123M10X7RF5TH5 | 0.012µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K123M10X7RF5TH5.pdf | |
| FA18NP01H392JNU06 | 3900pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FA18NP01H392JNU06.pdf | |
| BFC247964913 | 0.091µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.335" W (18.50mm x 8.50mm) | BFC247964913.pdf | |
| P5020NSN7MMB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ P5 2 Core, 64-Bit 2.0GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P5020NSN7MMB.pdf | |
| 74ABT823D,623 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | 74ABT823D,623.pdf | |
| LTC2955IDDB-1#TRMPBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller 10-DFN (3x2) | LTC2955IDDB-1#TRMPBF.pdf | |
| VI-26X-IW-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W | VI-26X-IW-S.pdf | |
| VI-2WP-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VI-2WP-MX-F3.pdf | |
| 3182-3SG-515 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 3182-3SG-515.pdf | |
| C48-06R18-14S6-102 | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | C48-06R18-14S6-102.pdf | |
| OSTH8072081 | 7 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.787" (20.00mm) Through Hole, Kinked Pin | OSTH8072081.pdf | |
| RCWE2010R680JKEA | RES SMD 0.68 OHM 5% 1W 2010 | RCWE2010R680JKEA.pdf | |
| TNPW251286R6BEEG | RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW251286R6BEEG.pdf | |
| RSF2JT2K00 | RES MO 2W 2K OHM 5% AXIAL | RSF2JT2K00.pdf |