| Manufacturer Part Number: | MILS1812R-222K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µH Shielded Inductor 658mA 460 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MILS1812R-222K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MILS1812R-222K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MILS1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 658mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 460 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 90MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MILS1812R-222K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MILS1812R-222K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MILS1812R-222K is new and unused, you can buy MILS1812R-222K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MILS1812R-222K.
| X9455UV24-2.7 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 24-TSSOP | X9455UV24-2.7.pdf | |
| LTC4447EDD#PBF | IC MOSFET DRIVER N-CH 12-DFN | LTC4447EDD#PBF.pdf | |
| LM1085IT-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 3A TO-220-3 | LM1085IT-3.3/NOPB.pdf | |
| ISL6549CA-T | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 150kHz ~ 1MHz 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | ISL6549CA-T.pdf | |
| V72C36E150BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | V72C36E150BN3.pdf | |
| VI-BTL-CV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | VI-BTL-CV-F4.pdf | |
| VI-2TR-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-2TR-IX-F1.pdf | |
| VE-JNV-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VE-JNV-MY-B1.pdf | |
| 97-3106A22-9PY-417-940 | AB 3C 3#12 PIN PLUG | 97-3106A22-9PY-417-940.pdf | |
| CA3106E16-10PDNF80 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E16-10PDNF80.pdf | |
| 20021121-00032T8LF | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 20021121-00032T8LF.pdf | |
| 4-647166-2 | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 4-647166-2.pdf | |
| RT0805BRC071K91L | RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC071K91L.pdf | |
| RG1005N-132-B-T1 | RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005N-132-B-T1.pdf |