| Manufacturer Part Number: | MIL1331-274K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Shielded Wirewound Inductor 61mA 12 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 61mA | |
| Current - Saturation | 18mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 12 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-274K is new and unused, you can buy MIL1331-274K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-274K.
| EEU-EE2W680 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2W680.pdf | |
| 3101.0031 | FUSE HLDR CART 400V 16A PNL MNT | 3101.0031.pdf | |
| SA2-7200-DLT-STD | GDT 7200V -15%, +20% 5KA T/H | SA2-7200-DLT-STD.pdf | |
| PM113-311.04M | 311.04MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 95mA Enable/Disable | PM113-311.04M.pdf | |
| EG-2121CA 156.2500M-LGPNL3 | 156.25MHz LVDS SO (SAW) Oscillator Surface Mount 2.5V 30mA Enable/Disable | EG-2121CA 156.2500M-LGPNL3.pdf | |
| F1300BB10 | FILTER GEN PURPOSE 10A WIRE | F1300BB10.pdf | |
| XC4VLX15-11SFG363C | IC FPGA 240 I/O 363FCBGA | XC4VLX15-11SFG363C.pdf | |
| 7204L15J | IC FIFO 4KX9 15NS 32PLCC | 7204L15J.pdf | |
| MS3100F20-16P | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100F20-16P.pdf | |
| MS3108A16S-4P | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3108A16S-4P.pdf | |
| KPSE0E10-6PDN | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KPSE0E10-6PDN.pdf | |
| MS3450W24-7PWLC | 16 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS3450W24-7PWLC.pdf | |
| 87052-438HLF | 38 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87052-438HLF.pdf | |
| RNC55H80R6FMRSL | RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H80R6FMRSL.pdf |