| Manufacturer Part Number: | MIL1331-273K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Shielded Wirewound Inductor 88mA 5.8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-273K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-273K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 88mA | |
| Current - Saturation | 88mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 21MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-273K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-273K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-273K is new and unused, you can buy MIL1331-273K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-273K.
| KMQ450VS221M25X45T2 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.507 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ450VS221M25X45T2.pdf | |
| LELK1-1REC4-33798-30-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELK1-1REC4-33798-30-V.pdf | |
| CPDT6-5V4U | TVS DIODE 5VWM 10VC SOT23-6 | CPDT6-5V4U.pdf | |
| RGM10DTAH-S189 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | RGM10DTAH-S189.pdf | |
| SIT5001AI-8E-33E0-62.210000Y | OSC XO 3.3V 62.21MHZ OE | SIT5001AI-8E-33E0-62.210000Y.pdf | |
| 1EZ110D10/TR8 | Zener Diode 110V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ110D10/TR8.pdf | |
| XDL09-8-080S | DELAY LINE 8NS 869-960MHZ SMD | XDL09-8-080S.pdf | |
| MB95F654EPFT-G-SNE2 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95650L Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 20KB (20K x 8) FLASH 24-TSSOP | MB95F654EPFT-G-SNE2.pdf | |
| AT45DB041D-SU | IC FLASH 4MBIT 66MHZ 8SOIC | AT45DB041D-SU.pdf | |
| MIC5891YWM-TR | IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 16SOIC | MIC5891YWM-TR.pdf | |
| VI-BN3-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | VI-BN3-MU-B1.pdf | |
| TV06DT-25-90AA | TV 46C MIXED PIN PLUG | TV06DT-25-90AA.pdf | |
| 3-641306-5 | 5 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 18 AWG | 3-641306-5.pdf |