| Manufacturer Part Number: | MIL1331-272K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Shielded Wirewound Inductor 193mA 1.2 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 193mA | |
| Current - Saturation | 193mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 48 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 90MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-272K is new and unused, you can buy MIL1331-272K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-272K.
| VJ0805D181MXXAR | 180pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D181MXXAR.pdf | |
| UPG11-25503-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | UPG11-25503-1.pdf | |
| V391DHB34 | VARISTOR 604V 40KA SQUARE 34MM | V391DHB34.pdf | |
| EB83-S0K0640W | CONN EDGEBOARD DUAL 12POS 5A | EB83-S0K0640W.pdf | |
| VE-JWV-MY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VE-JWV-MY-F1.pdf | |
| QRW035A0F41Z | DC/DC CONVERTER 3.3V 35A 116W | QRW035A0F41Z.pdf | |
| SPC560D-DIS | SPC560D Discovery Kit - MCU 32-Bit e200 Embedded Evaluation Board | SPC560D-DIS.pdf | |
| RMCF0603FT1M69 | RES SMD 1.69M OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT1M69.pdf | |
| MS3100A36-10SW | 48 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3100A36-10SW.pdf | |
| 2M801-009-01ZN10-26PA | M801 26C 26#23 PIN RECP OM | 2M801-009-01ZN10-26PA.pdf | |
| CS3108A-22-74P | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CS3108A-22-74P.pdf | |
| DJT10F15-5PA-LC | 5 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | DJT10F15-5PA-LC.pdf | |
| PPPC172LFBN-RC | 34 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PPPC172LFBN-RC.pdf | |
| OSTHB090280 | 9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTHB090280.pdf | |
| CRCW0603330KJNTB | RES SMD 330K OHM 5% 1/10W 0603 | CRCW0603330KJNTB.pdf |