| Manufacturer Part Number: | MIL1331-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Shielded Wirewound Inductor 530mA 160 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 530mA | |
| Current - Saturation | 530mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 160 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 300MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-271K is new and unused, you can buy MIL1331-271K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-271K.
| CKG32KX7R2E104M335AH | 0.10µF 250V Ceramic Capacitor X7R Nonstandard SMD 0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm) | CKG32KX7R2E104M335AH.pdf | |
| EEC12DTEH | CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET | EEC12DTEH.pdf | |
| DSC1101DE1-005.0000 | 5MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Standby (Power Down) | DSC1101DE1-005.0000.pdf | |
| STF10N105K5 | MOSFET N-CH 1050V 6A TO220FP | STF10N105K5.pdf | |
| B82144B1824J | 820µH Unshielded Wirewound Inductor 310mA 3.7 Ohm Max Radial | B82144B1824J.pdf | |
| AD7866ARU-REEL7 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 20-TSSOP | AD7866ARU-REEL7.pdf | |
| MM74HC240MTCX | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MM74HC240MTCX.pdf | |
| MAX1810ESA+ | - Network, Telecom Voltage Regulator IC 1 Output 8-SOIC | MAX1810ESA+.pdf | |
| 6STF37PAZ01S40X | D-SUB FILTER 37POS IP67 | 6STF37PAZ01S40X.pdf | |
| 62684-402100 | 40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | 62684-402100.pdf | |
| 0757571382 | 16 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.138" (3.50mm) Through Hole Gold | 0757571382.pdf | |
| 1000550001 | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1000550001.pdf | |
| 1660790000 | 10 (Mate), 20 (Input) Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° and 270° Free Hanging (In-Line) | 1660790000.pdf |