| Manufacturer Part Number: | MIL1331-221K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220nH Shielded Wirewound Inductor 545mA 150 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 220nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 545mA | |
| Current - Saturation | 545mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 150 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 330MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-221K is new and unused, you can buy MIL1331-221K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-221K.
| 0752372125 | CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD | 0752372125.pdf | |
| TPS6755ID | Buck-Boost Switching Regulator IC Negative Adjustable -1.22V 1 Output 270mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | TPS6755ID.pdf | |
| LTC3604EUD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2.5A 16-WFQFN Exposed Pad | LTC3604EUD#TRPBF.pdf | |
| CXA1507-0000-000N0HF257F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1507 White, Cool Square | CXA1507-0000-000N0HF257F.pdf | |
| 18602457 | LED Lamp Replacement Blue Bayonet 28V T - 3 1/4 | 18602457.pdf | |
| R1S-2405 | CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT | R1S-2405.pdf | |
| V24B15H200BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | V24B15H200BS3.pdf | |
| AC1206FR-07487RL | RES SMD 487 OHM 1% 1/4W 1206 | AC1206FR-07487RL.pdf | |
| RR0816P-4532-D-64C | RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/16W 0603 | RR0816P-4532-D-64C.pdf | |
| M50-3203645 | 72 Position Receptacle Connector Gold 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle | M50-3203645.pdf | |
| 94688-170HLF | 70 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 94688-170HLF.pdf | |
| OQ22550100J0G | 22 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ22550100J0G.pdf | |
| OSTTB120161 | 12 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTTB120161.pdf | |
| RT1206DRE072K32L | RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRE072K32L.pdf | |
| MBB02070C4538DC100 | RES 4.53 OHM 0.6W 0.5% AXIAL | MBB02070C4538DC100.pdf |