| Manufacturer Part Number: | MIL1331-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Shielded Wirewound Inductor 108mA 3.8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 108mA | |
| Current - Saturation | 108mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 26MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-183K is new and unused, you can buy MIL1331-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-183K.
| TS-701-HT-8H | CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC | TS-701-HT-8H.pdf | |
| GMC22DREH-S13 | CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND | GMC22DREH-S13.pdf | |
| EP4SGX360NF45C2 | IC FPGA 920 I/O 1932FBGA | EP4SGX360NF45C2.pdf | |
| ISD4004-10MSYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 10 Min SPI 28-SOIC | ISD4004-10MSYI.pdf | |
| EPCQ128SI16N | IC CONFIG DEVICE 128MBIT 16SOIC | EPCQ128SI16N.pdf | |
| VI-B4P-CU | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W | VI-B4P-CU.pdf | |
| VE-21P-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-21P-MW-F3.pdf | |
| RSD-1215/P-R | CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT | RSD-1215/P-R.pdf | |
| RMCF1206JT4R70 | RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 | RMCF1206JT4R70.pdf | |
| 961436-9040804-AR | 36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 961436-9040804-AR.pdf | |
| 0713491028 | 60 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 0713491028.pdf | |
| PHP00805H3160BST1 | RES SMD 316 OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805H3160BST1.pdf |