| Manufacturer Part Number: | MIL1331-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Shielded Wirewound Inductor 585mA 130 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 585mA | |
| Current - Saturation | 585mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 130 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 375MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-181K is new and unused, you can buy MIL1331-181K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-181K.
| 226TTA160M | 22µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 15.072 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226TTA160M.pdf | |
| AQ12EA101FAJME\500 | 100pF 150V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ12EA101FAJME\500.pdf | |
| VLP8040T-330M | 33µH Shielded Wirewound Inductor 1.8A 110 mOhm Max Nonstandard | VLP8040T-330M.pdf | |
| REF1004I-2.5 | Shunt Voltage Reference IC ±0.4% 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF1004I-2.5.pdf | |
| S-8750B0CUP-ACGT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V SOT-89-5 | S-8750B0CUP-ACGT2U.pdf | |
| HCPL2531WV | Optoisolator Transistor Output 2500Vrms 2 Channel 8-DIP | HCPL2531WV.pdf | |
| MLBAWT-A1-0000-000WA4 | LED Lighting XLamp® ML-B White, Neutral 4000K 3.3V 80mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLBAWT-A1-0000-000WA4.pdf | |
| R0.25D12-053.3 | CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT | R0.25D12-053.3.pdf | |
| VI-B2W-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-B2W-CY-F2.pdf | |
| 97-3106A22-22SX | AB 4C 4#8 SKT PLUG | 97-3106A22-22SX.pdf | |
| MS3459KT32-6S | 23 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | MS3459KT32-6S.pdf | |
| TXR41AB00-1206BI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 11/16-24 UNEF 12, 13 | TXR41AB00-1206BI.pdf | |
| 55508-046LF | 46 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 55508-046LF.pdf | |
| CMF071K1000GKEA | RES 1.1K OHM 1/2W 2% AXIAL | CMF071K1000GKEA.pdf | |
| RNC55H1182FSRSL | RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H1182FSRSL.pdf |