| Manufacturer Part Number: | MIL1331-151K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150nH Shielded Wirewound Inductor 610mA 120 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 150nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 610mA | |
| Current - Saturation | 610mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 415MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-151K is new and unused, you can buy MIL1331-151K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-151K.
| LEL11-1REC4-32579-15-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LEL11-1REC4-32579-15-V.pdf | |
| TA45-A343H050C0-AZM02 | CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC | TA45-A343H050C0-AZM02.pdf | |
| ATS16ASM-1E | 16MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | ATS16ASM-1E.pdf | |
| IRG4RC10UDTRP | IGBT 600V 8.5A 38W Surface Mount D-Pak | IRG4RC10UDTRP.pdf | |
| MB90497GPFM-G-137-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPFM-G-137-BND.pdf | |
| LEDM-1-08 | LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 8MM | LEDM-1-08.pdf | |
| VE-J7T-EZ-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W | VE-J7T-EZ-F2.pdf | |
| DRV8830EVM | DRV8830 - Power Management, Motor Control Evaluation Board | DRV8830EVM.pdf | |
| LFMPA08GTBT | - Programming Adapter | LFMPA08GTBT.pdf | |
| MS3101E24-22SY | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3101E24-22SY.pdf | |
| PEC10SAEN | 10 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC10SAEN.pdf | |
| RT1210CRD07121RL | RES SMD 121 OHM 0.25% 1/4W 1210 | RT1210CRD07121RL.pdf | |
| RCP0603W240RGWB | RES SMD 240 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603W240RGWB.pdf | |
| ORNV25021002UF | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | ORNV25021002UF.pdf |