| Manufacturer Part Number: | MIL1331-124K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Shielded Wirewound Inductor 88mA 5.8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-124K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-124K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 88mA | |
| Current - Saturation | 27mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 31 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-124K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-124K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-124K is new and unused, you can buy MIL1331-124K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-124K.
| UFW2AR47MDD1TD | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2AR47MDD1TD.pdf | |
| UPV1C181MGD1TD | 180µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1C181MGD1TD.pdf | |
| ML03V14R3BAT2A | 4.3pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.84mm) | ML03V14R3BAT2A.pdf | |
| R5F571MJGDFP#V0 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 3MB (3M x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F571MJGDFP#V0.pdf | |
| DG442BDY-T1 | 4 Circuit IC Switch 1:1 80 Ohm 16-SOIC | DG442BDY-T1.pdf | |
| SN74AHCT540DWR | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AHCT540DWR.pdf | |
| MM74HCT245WM | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MM74HCT245WM.pdf | |
| MLESWT-A1-0000-0001A8 | LED Lighting XLamp® ML-E White, Warm 3113K (2850K ~ 3375K) 9.6V 50mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLESWT-A1-0000-0001A8.pdf | |
| 296UD104B1N | 100k Ohm 1 Gang Linear Through Hole, Snap In Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.15W PC Pins, Board Locks | 296UD104B1N.pdf | |
| TVPS00RS-23-35JA | 100 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVPS00RS-23-35JA.pdf | |
| NLS-2-W-C240-M40A | 1 Position Circular Connector Line Source, Male Pins Crimp Silver | NLS-2-W-C240-M40A.pdf | |
| M83723/73R2219N-LC | 19 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | M83723/73R2219N-LC.pdf | |
| 044 103 10003 | 3 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | 044 103 10003.pdf | |
| 1-216119-4 | 14 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Gray IDC Through Hole | 1-216119-4.pdf |