| Manufacturer Part Number: | MIL1331-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Shielded Wirewound Inductor 385mA 300 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 385mA | |
| Current - Saturation | 385mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 300 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 37 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 150MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-102K is new and unused, you can buy MIL1331-102K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-102K.
| BFC238026823 | 0.082µF Film Capacitor 63V 100V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC238026823.pdf | |
| 820Z | 6.35mm (0.250", 1/4") - Headphone Phone Jack Mono Connector Screw | 820Z.pdf | |
| TMS320C6722RFP200 | IC FLOATING-POINT DSP 144HTQFP | TMS320C6722RFP200.pdf | |
| TFS757HG | Converter Offline Flyback, Forward Topology 66kHz 16-eSIPB | TFS757HG.pdf | |
| LTC4002EDD-8.4#PBF | IC CHARGER BATTERY LI-ION 10-DFN | LTC4002EDD-8.4#PBF.pdf | |
| VI-B6J-MU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | VI-B6J-MU-F3.pdf | |
| RMC43DRAN-S734 | CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB | RMC43DRAN-S734.pdf | |
| CN0966B20G25P8Y140 | 25 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CN0966B20G25P8Y140.pdf | |
| SFH210-PPKC-D12-ID-BK | 24 Position Rectangular Header Connector IDC Gold 28 AWG | SFH210-PPKC-D12-ID-BK.pdf | |
| 20021511-00014T8LF | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 20021511-00014T8LF.pdf | |
| RCL06122K40JNEA | RES SMD 2.4K OHM 1/2W 1206 WIDE | RCL06122K40JNEA.pdf | |
| RT0603CRD0714R3L | RES SMD 14.3OHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRD0714R3L.pdf |