| Manufacturer Part Number: | MIL1330-94K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100nH Unshielded Inductor 1.38A 80 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-94K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-94K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 100nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.38A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 80 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 680MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-94K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-94K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-94K is new and unused, you can buy MIL1330-94K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-94K.
| USV1C100MFD | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1C100MFD.pdf | |
| C907U390JZSDBAWL40 | 9pF 440VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C907U390JZSDBAWL40.pdf | |
| CEGBX66-33386-1-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | CEGBX66-33386-1-V.pdf | |
| 0459841262 | CONN RCPT R/A 10PWR 32SGL 2.36MM | 0459841262.pdf | |
| WW1008R-10NK | 10nH Unshielded Wirewound Inductor 1A 80 mOhm Max Nonstandard | WW1008R-10NK.pdf | |
| MB90020PMT-GS-209 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-209.pdf | |
| TVPS00RK-9-35PE | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVPS00RK-9-35PE.pdf | |
| KPT01J14-15SY | 15 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT01J14-15SY.pdf | |
| MS3475W18-11SL/C | 11 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | MS3475W18-11SL/C.pdf | |
| 2057630-1 | CONN CFP RCPT HOST BOARD SMD | 2057630-1.pdf | |
| XJ8B-0311 | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | XJ8B-0311.pdf | |
| PREC040DFAN-RC | 80 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PREC040DFAN-RC.pdf | |
| 70ADJ-5-FL0 | 5 Position Spring Compression Contact, Female Connector Surface Mount | 70ADJ-5-FL0.pdf | |
| 1786352 | 20 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1786352.pdf | |
| CRCW02018K87FKED | RES SMD 8.87K OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW02018K87FKED.pdf |