| Manufacturer Part Number: | MIL1330-80K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Unshielded Inductor 45mA 28 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-80K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-80K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 45mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 28 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-80K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-80K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-80K is new and unused, you can buy MIL1330-80K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-80K.
| C0402C561K3RACTU | 560pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C561K3RACTU.pdf | |
| MKP1845433255R | 0.33µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.413" Dia x 1.142" L (10.50mm x 29.00mm) | MKP1845433255R.pdf | |
| T491A475M016ZT | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1206 (3216 Metric) 4 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | T491A475M016ZT.pdf | |
| SMA6J13AHM3/5A | TVS DIODE 13VWM 20.4VC DO-214AC | SMA6J13AHM3/5A.pdf | |
| USBULC1606-4M8 | TVS DIODE 28VC 8UQFN | USBULC1606-4M8.pdf | |
| 637P2503I3T | 25MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 88mA Enable/Disable | 637P2503I3T.pdf | |
| SIT8008AIL7-33S | 1MHz ~ 110MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 4.5mA Standby | SIT8008AIL7-33S.pdf | |
| VI-2WW-IY | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-2WW-IY.pdf | |
| MSP-TS430PM64F | MSP430 - ZIF Socket | MSP-TS430PM64F.pdf | |
| RMCF0805FG88K7 | RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805 | RMCF0805FG88K7.pdf | |
| CRGH1206F9K53 | RES SMD 9.53K OHM 1% 1/2W 1206 | CRGH1206F9K53.pdf | |
| GTC06AF36-7P | GT 47C 7#12,40#16 PIN PLUG | GTC06AF36-7P.pdf | |
| 68-BSF-040-5-03 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 68-BSF-040-5-03.pdf | |
| 0284-0-15-01-16-01-10-0 | Pin Receptacle Connector 0.022" ~ 0.034" (0.56mm ~ 0.86mm) No Tail Solder | 0284-0-15-01-16-01-10-0.pdf |