| Manufacturer Part Number: | MIL1330-62K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 100mA 5.7 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-62K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-62K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 100mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 18MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-62K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-62K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-62K is new and unused, you can buy MIL1330-62K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-62K.
| CC0402FRNPO9BN150 | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402FRNPO9BN150.pdf | |
| 1170-21-25A | CIR BRKR THRM 25A 28VDC | 1170-21-25A.pdf | |
| ESA18DTMI | CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD | ESA18DTMI.pdf | |
| HGTG40N60B3 | IGBT 600V 70A 290W Through Hole TO-247 | HGTG40N60B3.pdf | |
| MAX198BEWI+ | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 100k Parallel 28-SOIC W | MAX198BEWI+.pdf | |
| VE-BWM-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-BWM-CX-S.pdf | |
| 7235 | JACK SCREW HEX 4-40 | 7235.pdf | |
| 852-10-068-10-002101 | 68 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 852-10-068-10-002101.pdf | |
| 805-87-030-10-005101 | 30 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 805-87-030-10-005101.pdf | |
| CPF0402F53K6E1 | RES SMD 53.6K OHM 1% 1/16W 0402 | CPF0402F53K6E1.pdf | |
| RP73D2A1K1BTDF | RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A1K1BTDF.pdf |