| Manufacturer Part Number: | MIL1330-58K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 39µH Unshielded Inductor 125mA 3.6 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-58K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-58K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 39µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 125mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 22MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-58K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-58K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-58K is new and unused, you can buy MIL1330-58K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-58K.
| MALIEYN07AU468E02K | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AU468E02K.pdf | |
| GRM0336R1E130JD01D | 13pF 25V Ceramic Capacitor R2H 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0336R1E130JD01D.pdf | |
| S4924-681J | 680nH Shielded Inductor 915mA 450 mOhm Max Nonstandard | S4924-681J.pdf | |
| SY100ELT20VZI-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 8-SOIC | SY100ELT20VZI-TR.pdf | |
| S29GL256P11FFI010 | IC FLASH 256MBIT 110NS 64FBGA | S29GL256P11FFI010.pdf | |
| D25K10K | RESISTOR POWER ADJ 10K OHM 25W | D25K10K.pdf | |
| 24PXA103MLL22N | 10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.4W PC Pins | 24PXA103MLL22N.pdf | |
| 4-1415542-9 | RELAY GEN PURPOSE | 4-1415542-9.pdf | |
| CRGH0603F750R | RES SMD 750 OHM 1% 1/5W 0603 | CRGH0603F750R.pdf | |
| AA0402FR-075R36L | RES SMD 5.36 OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-075R36L.pdf | |
| CTV07RF-11-19P | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTV07RF-11-19P.pdf | |
| MS27467T15F5PC | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS27467T15F5PC.pdf | |
| 122490RP | TNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle Solder | 122490RP.pdf | |
| 91930-21125 | 25 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold or Gold, GXT™ | 91930-21125.pdf | |
| CMF5525R500DHEB | RES 25.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF5525R500DHEB.pdf |