| Manufacturer Part Number: | MIL1330-48K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Inductor 157mA 2.8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-48K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-48K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 157mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 35MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-48K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-48K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-48K is new and unused, you can buy MIL1330-48K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-48K.
| E36D101LPN472TAA5M | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN472TAA5M.pdf | |
| BFC2370CI334 | 0.33µF Film Capacitor 40V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC2370CI334.pdf | |
| BFC237165334 | 0.33µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) | BFC237165334.pdf | |
| BFC238374752 | 7500pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) | BFC238374752.pdf | |
| GBPC1502-E4/51 | DIODE 1PH 15A 200V GBPC | GBPC1502-E4/51.pdf | |
| PLY17BS3721R0B2B | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1A | PLY17BS3721R0B2B.pdf | |
| 5CGTFD9D5F27I7N | IC FPGA 336 I/O 672FBGA | 5CGTFD9D5F27I7N.pdf | |
| LTL-16KPE | Red 657nm LED Indication - Discrete 2.1V Radial | LTL-16KPE.pdf | |
| RMCF0402FT6M04 | RES SMD 6.04M OHM 1% 1/16W 0402 | RMCF0402FT6M04.pdf | |
| MS3122E18-11P | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS3122E18-11P.pdf | |
| HR25-9TR-12SC | 12 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut | HR25-9TR-12SC.pdf | |
| CRCW0402261KFKTD | RES SMD 261K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW0402261KFKTD.pdf | |
| RAVF104DJT100R | RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 | RAVF104DJT100R.pdf |