| Manufacturer Part Number: | MIL1330-36K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µH Unshielded Inductor 239mA 1.2 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-36K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-36K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 239mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 75MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-36K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-36K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-36K is new and unused, you can buy MIL1330-36K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-36K.
| 3SMAJ5949B-TP | Zener Diode 100V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | 3SMAJ5949B-TP.pdf | |
| LTC1407ACMSE#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Pipelined 10-MSOP-EP | LTC1407ACMSE#PBF.pdf | |
| M2GL005-TQG144 | IC FPGA 84 I/O 144TQFP | M2GL005-TQG144.pdf | |
| BQ20Z75DBTR-V160G4 | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ20Z75DBTR-V160G4.pdf | |
| XC6122A520MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A520MR-G.pdf | |
| DCH010505SN7 | CONV DC-DC MINI 1W 3KVDC ISOL | DCH010505SN7.pdf | |
| VI-260-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VI-260-IY-F3.pdf | |
| HR10G-10J-12S(73) | 12 Position Circular Connector Jack, Female Sockets Solder Cup Silver | HR10G-10J-12S(73).pdf | |
| D38999/26MA35BE | CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT | D38999/26MA35BE.pdf | |
| KI15505100J0G | 15 Position Terminal Block Plug Housing for Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | KI15505100J0G.pdf | |
| PAC500002509FAC000 | RES 25 OHM 5W 1% AXIAL | PAC500002509FAC000.pdf |