| Manufacturer Part Number: | MIL1330-26K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Unshielded Inductor 480mA 300 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-26K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-26K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 480mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 300 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 125MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-26K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-26K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-26K is new and unused, you can buy MIL1330-26K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-26K.
| B43508A2687M62 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2687M62.pdf | |
| B43564A5608M3 | 6000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A5608M3.pdf | |
| T95D157M016CZAL | 150µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 85 mOhm 0.293" L x 0.170" W (7.44mm x 4.32mm) | T95D157M016CZAL.pdf | |
| 03420004H | FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT | 03420004H.pdf | |
| ASTMHTV-125.000MHZ-AC-E-T | 125MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-125.000MHZ-AC-E-T.pdf | |
| IRMCK172MTR | Motor Driver Power MOSFET I²C, RS-232, SPI 48-QFN (7x7) | IRMCK172MTR.pdf | |
| LF50ABV-DG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA TO-220 | LF50ABV-DG.pdf | |
| XPEWHT-H1-R250-009Z8 | LED Lighting XLamp® XP-E White, Warm 2700K 3.05V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEWHT-H1-R250-009Z8.pdf | |
| VI-J0N-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VI-J0N-MX-F4.pdf | |
| MP1-3Q-3Q-1Q-90 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP1-3Q-3Q-1Q-90.pdf | |
| ESC43DRTH-S13 | CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND | ESC43DRTH-S13.pdf | |
| CA3108E14S-7SB | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3108E14S-7SB.pdf | |
| 3-1393479-1 | D-SUB SOLDER METAL BR | 3-1393479-1.pdf | |
| RMCP2010FT2K26 | RES SMD 2.26K OHM 1% 1W 2010 | RMCP2010FT2K26.pdf |