| Manufacturer Part Number: | MIL1330-24K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5µH Unshielded Inductor 560mA 220 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-24K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-24K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1.5µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 560mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 220 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 28 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 140MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-24K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-24K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-24K is new and unused, you can buy MIL1330-24K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-24K.
| VJ0603D2R2CXXAP | 2.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D2R2CXXAP.pdf | |
| EBC06DREF | CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET | EBC06DREF.pdf | |
| AWSZT-24.00CV-T | 24MHz Ceramic Resonator ±0.3% 40 Ohm -25°C ~ 85°C Surface Mount | AWSZT-24.00CV-T.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-198E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-198E1.pdf | |
| VI-24Z-EU-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W | VI-24Z-EU-S.pdf | |
| V150C48H150B3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W | V150C48H150B3.pdf | |
| VE-JNM-MZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W | VE-JNM-MZ-S.pdf | |
| RR0510P-2671-D | RES SMD 2.67KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RR0510P-2671-D.pdf | |
| BACC63BN16-10SN | 10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC63BN16-10SN.pdf | |
| TVP00DZ-19-88SA-S15 | 88 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00DZ-19-88SA-S15.pdf | |
| TV06DT-11-98HB | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06DT-11-98HB.pdf | |
| PT06SE-16-26P(SR)LC | 26 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Strain Relief | PT06SE-16-26P(SR)LC.pdf |