| Manufacturer Part Number: | MIL1330-20K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 390mA 1 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-20K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-20K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 390mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 230MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-20K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-20K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-20K is new and unused, you can buy MIL1330-20K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-20K.
| UMA1C330MDD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1C330MDD.pdf | |
| C911U180JZNDBAWL45 | 18pF 440VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C911U180JZNDBAWL45.pdf | |
| 6450161-3 | MBXL R/A RCPT 24S+10P | 6450161-3.pdf | |
| RJK0305DPB-00#J0 | MOSFET N-CH 30V 30A 5-LFPAK | RJK0305DPB-00#J0.pdf | |
| L-07C68NKV6T | 68nH Unshielded Multilayer Inductor 100mA 2.2 Ohm Max 0402 (1005 Metric) | L-07C68NKV6T.pdf | |
| LTC1864ACS8#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | LTC1864ACS8#TRPBF.pdf | |
| DAC7724UBG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-SOIC | DAC7724UBG4.pdf | |
| XCV405E-7BG560I | IC FPGA 404 I/O 560MBGA | XCV405E-7BG560I.pdf | |
| SN65HVD485ED | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD485ED.pdf | |
| D38999/20JC4HC | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20JC4HC.pdf | |
| DD50P064TXLF | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | DD50P064TXLF.pdf | |
| T37142-09-0 | 9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37142-09-0.pdf |