| Manufacturer Part Number: | MIL1330-10K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390nH Unshielded Inductor 710mA 300 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-10K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-10K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 390nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 710mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 300 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 365MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-10K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-10K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-10K is new and unused, you can buy MIL1330-10K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-10K.
| GJM1555C1H3R4CB01D | 3.4pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H3R4CB01D.pdf | |
| IHSM7832RG330L | 33µH Unshielded Inductor 3A 84 mOhm Max Nonstandard | IHSM7832RG330L.pdf | |
| R5F213G5DNSP#U0 | R8C R8C/3x/3GD Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 24-LSSOP | R5F213G5DNSP#U0.pdf | |
| NM27C512Q150 | IC EPROM UV 512KBIT 150NS 28CDIP | NM27C512Q150.pdf | |
| A1210E | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | A1210E.pdf | |
| 2-1423154-0 | COMMERCIAL 2100 | 2-1423154-0.pdf | |
| CTV06RW-25-46SA | 46 (44 + 2 Coax) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RW-25-46SA.pdf | |
| D38999/26JJ20SA | 30 (26 + 4 Coax) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26JJ20SA.pdf | |
| JR25WR-24SC | 24 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | JR25WR-24SC.pdf | |
| A-DS 37 LL/Z | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | A-DS 37 LL/Z.pdf | |
| 89892-403LF | 6 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89892-403LF.pdf | |
| ERJ-S1TF66R5U | RES SMD 66.5 OHM 1% 1W 2512 | ERJ-S1TF66R5U.pdf |