| Manufacturer Part Number: | MIL1330-02K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Unshielded Inductor 1.12A 120 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1330-02K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1330-02K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1330 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.12A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 550MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1330-02K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1330-02K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1330-02K is new and unused, you can buy MIL1330-02K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1330-02K.
| 30D477M040DH5A | 470µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 543 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D477M040DH5A.pdf | |
| 944U101K801AAI | 100µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can 3.327" Dia (84.50mm) | 944U101K801AAI.pdf | |
| 1.5SMC36AT3 | TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMC | 1.5SMC36AT3.pdf | |
| RCM25DCBI-S189 | CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD | RCM25DCBI-S189.pdf | |
| PS2581AL1-W-A | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-DIP | PS2581AL1-W-A.pdf | |
| RTS-1505/H-R | CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT | RTS-1505/H-R.pdf | |
| VS3-L5-H233-00-CE | VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | VS3-L5-H233-00-CE.pdf | |
| RER60F68R0RC02 | RES CHAS MNT 68 OHM 1% 5W | RER60F68R0RC02.pdf | |
| 213854-3 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 213854-3.pdf | |
| D25S90C6PX00 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Press-Fit | D25S90C6PX00.pdf | |
| DF12E(5.0)-50DP-0.5V(80) | 50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | DF12E(5.0)-50DP-0.5V(80).pdf | |
| 5531216-2 | CONN SOCKET 26-22AWG CRIMP GOLD | 5531216-2.pdf | |
| 510-83-223-18-092101 | CONN SOCKET PGA 223POS GOLD | 510-83-223-18-092101.pdf | |
| 2515-4-01-50-00-00-07-0 | PC Pin Terminal Connector Through Hole Tin-Lead 0.125" (3.18mm) Dia | 2515-4-01-50-00-00-07-0.pdf | |
| CMF55187K00DHR6 | RES 187K OHM 1/2W .5% AXIAL | CMF55187K00DHR6.pdf |