| Manufacturer Part Number: | MIG600J2CMB1W |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module IGBT Half Bridge 600V 600A Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIG600J2CMB1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIG600J2CMB1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | IGBT | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Current | 600A | |
| Voltage | 600V | |
| Voltage - Isolation | 2500VDC | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIG600J2CMB1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIG600J2CMB1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of MIG600J2CMB1W is new and unused, you can buy MIG600J2CMB1W Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIG600J2CMB1W.
| UHV1A472MHD6TN | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1A472MHD6TN.pdf | |
| C1210C105J5RALTU | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C105J5RALTU.pdf | |
| GBC65DREF-S13 | CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND | GBC65DREF-S13.pdf | |
| S1812R-123H | 12µH Shielded Inductor 315mA 2 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | S1812R-123H.pdf | |
| FA10662_LXP-REC | Lens with Holder Clear 22° x 42° Cree XP-E Adhesive | FA10662_LXP-REC.pdf | |
| VI-241-CU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | VI-241-CU-F4.pdf | |
| 276 | 5V 10W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | 276.pdf | |
| ERJ-1GEJ912C | RES SMD 9.1K OHM 5% 1/20W 0201 | ERJ-1GEJ912C.pdf | |
| MS24264R14T12S7 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS24264R14T12S7.pdf | |
| 890-70-009-20-002101 | 9 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 890-70-009-20-002101.pdf | |
| 67916-187 | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 67916-187.pdf | |
| 591621-4 | CONN 4MOD LGHTWGHT RAIL 74.96MM | 591621-4.pdf | |
| D55342E07B32B0RWI | RES SMD 32K OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B32B0RWI.pdf | |
| RN55E7150FRSL | RES 715 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E7150FRSL.pdf |