| Manufacturer Part Number: | MFR-25FRF52-182K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MFR-25FRF52-182K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MFR-25FRF52-182K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Online Catalog | MFR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MFR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 182k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MFR-25FRF52-182K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MFR-25FRF52-182K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MFR-25FRF52-182K is new and unused, you can buy MFR-25FRF52-182K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MFR-25FRF52-182K.
| MMP2P47K-F | 0.47µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Axial 0.433" W, 0.276" T x 0.984" L (11.00mm, 7.00mm x 25.00mm) | MMP2P47K-F.pdf | |
| M39003/03-0148 | 3.3µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/03-0148.pdf | |
| SMCJ11C | TVS DIODE 11VWM 19.11VC SMC | SMCJ11C.pdf | |
| MSMCJ85CAE3 | TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB | MSMCJ85CAE3.pdf | |
| ASTMHTV-12.288MHZ-XJ-E-T3 | 12.288MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-12.288MHZ-XJ-E-T3.pdf | |
| BAQ35-GS18 | DIODE GEN PURP 125V 200MA SOD80 | BAQ35-GS18.pdf | |
| IR2304STRPBF | IC DVR HALF BRIDGE 8-SOIC | IR2304STRPBF.pdf | |
| TVP00RF-21-121PA | 121 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RF-21-121PA.pdf | |
| MS3120E12-10SZ | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3120E12-10SZ.pdf | |
| TV06DT-15-15HB-LC | TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG | TV06DT-15-15HB-LC.pdf | |
| BJ77HS | TRB, Twinaxial/Triaxial Connector Jack, Female Socket (Concentric) Non-Constant Panel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut Solder | BJ77HS.pdf | |
| SEAM-30-03.5-S-10-2-A-K-TR | 300 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold | SEAM-30-03.5-S-10-2-A-K-TR.pdf |