| Manufacturer Part Number: | MFR-25FBF52-287K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 14144 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 287K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MFR-25FBF52-287K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MFR-25FBF52-287K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MFR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MFR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 287k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MFR-25FBF52-287K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MFR-25FBF52-287K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MFR-25FBF52-287K is new and unused, you can buy MFR-25FBF52-287K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MFR-25FBF52-287K.
| P6KE440C-G | TVS DIODE 357.3VWM 633.6VC DO15 | P6KE440C-G.pdf | |
| DEA102500LT-6307A1 | FILTER LOW PASS 2.45GHZ SMD | DEA102500LT-6307A1.pdf | |
| HKQ0603S8N2H-T | 8.2nH Unshielded Multilayer Inductor 190mA 570 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | HKQ0603S8N2H-T.pdf | |
| 8N4Q001KG-1052CDI8 | Clock Oscillator IC 425MHz, 212.5MHz, 106.25MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1052CDI8.pdf | |
| MK20DX256ZVLQ10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MK20DX256ZVLQ10.pdf | |
| MB90F395HAPMCR-C0033 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90390 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 512KB (512K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB90F395HAPMCR-C0033.pdf | |
| VND7N0413TR | MOSFET N-CH 40V 6A DPAK | VND7N0413TR.pdf | |
| CA3102E32-6SF80 | 23 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E32-6SF80.pdf | |
| 4-641148-0 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 18 AWG | 4-641148-0.pdf | |
| 647116-2 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 647116-2.pdf | |
| 5430409 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 5430409.pdf | |
| CRCW040218R7FKEDHP | RES SMD 18.7 OHM 1% 1/5W 0402 | CRCW040218R7FKEDHP.pdf | |
| YR1B4K12CC | RES 4.12K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | YR1B4K12CC.pdf |